Obliczmy, na jakiej wysokości ratę możemy sobie pozwolić
Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, dokładnie obliczmy, jakiej kwoty potrzebujemy i co najważniejsze – nie zaciągajmy kredytu na wyższą kwotę niż ta, którą faktycznie wydamy. Następnie podsumujmy stałe miesięczne wydatki i odejmijmy je od comiesięcznych dochodów, co pozwoli nam obliczyć kwotę, jaką możemy przeznaczyć na spłatę zobowiązań. Co ważne, wyliczona przez nas kwota powinna być wyższa od kwoty raty – dla zachowania rezerwy na wypadek nieplanowanych wydatków. Czasem warto rozłożyć spłatę na dłuższy okres, dzięki czemu miesięczna rata będzie niższa, ale wiąże się to z większym całkowitym kosztem kredytu.
Sprawdźmy rzeczywisty koszt kredytu gotówkowego
Ubiegając się o kredyt, warto zapoznać się z ofertami kilku banków i porównać je pod kątem atrakcyjności poszczególnych parametrów (m.in. oprocentowania i prowizji) oraz całkowitego kosztu kredytu. Szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania), która pokazuje w procentach ponoszony koszt do całkowitej kwoty kredytu. Dzięki tej informacji będziemy mogli zweryfikować, który kredyt realnie jest najtańszy. Najniższe RRSO oznacza, że prezentowana oferta kredytowa jest najkorzystniejsza kosztowo, jednak w zależności od długości spłaty całkowity koszt kredytu będzie się zmieniał. Przy kredycie gotówkowym mamy możliwość zaplanowania spłaty zadłużenia w sposób dostosowany do comiesięcznego budżetu domowego. Warto rozważyć również połączenie dochodów z bliską osobą, co umożliwi nam uzyskanie wyższego kredytu.
A może wystarczy karta kredytowa?
Innym z możliwych rozwiązań jest karta kredytowa. To szybki i wygodny sposób na korzystanie z kredytu w sytuacji, kiedy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy – bez konieczności wychodzenia z domu i składania wniosków w banku. Jej największą zaletą jest tzw. okres bezodsetkowy dla transakcji bezgotówkowych. - Karta kredytowa jest alternatywą dla gotówki, a w wielu sytuacjach dużo prostszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy. Możemy nią płacić nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i w internetowych. Wybierając kartę kredytową nie poniesiemy kosztów związanych z odsetkami, jeśli całość zadłużenia przeznaczonego na sfinansowanie świąt i zakup prezentów spłacimy w tzw. okresie bezodsetkowym - w zależności od banku wynosi on od 52 do 58 dni. Możemy też rozłożyć zakupy na wygodne raty, które będziemy spłacać co miesiąc. Pamiętajmy, że przy korzystaniu z karty kredytowej należy kierować się zdrowym rozsądkiem, aby niepotrzebnie się nie zadłużać. Kontrolę nad wydatkami ułatwi ustalenie dziennego limitu transakcji oraz systematyczne kontrolowanie stanu zadłużenia. – podkreśla Agnieszka Czerniawska, ekspert ds. kart płatniczych.
Jeśli więc potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki na święta, dokładnie przeanalizujmy nasze potrzeby, a przede wszystkim możliwości spłaty zaciągniętego kredytu. Tylko rozsądnie wybrana oferta pomoże nam w organizacji wymarzonych świąt, bez konieczności przysłowiowego zaciskania pasa w nowym roku.